WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO

"Szansa na rozwój rzemiosła"

IZBA RZEMIOSŁA
Członkowie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości spotkali się, by przedyskutować zmiany związane z Ustawą o rzemiośle oraz programem Polski Inkubator Rzemiosła.

Warmińsko-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości to organizacja samorządu gospodarczego rzemiosła oraz małej i średniej przedsiębiorczości. Ważnym elementem jej działania jest edukacja i prowadzenie kursów zawodowych.

W trosce o jak najlepszą jakość tych działań członkowie Izby spotkali się z przedstawicielami rządu, by przedyskutować zmiany w projekcie ustawy o rzemiośle. Nowe przepisy dotyczyć mają przede wszystkim zmian w definicji rzemiosła i rzemieślnika, upowszechniania kształcenia rzemieślniczego, a także umożliwieniu prowadzenia działalności gospodarczej nie tylko w formie jednoosobowej, ale również spółek. „Chciałam stworzyć projekt ustawy, który nie będzie ustawą urzędników, będzie to projekt ustawy społeczny. Wyjdzie tak naprawdę z waszych środowisk. Pomysły, które macie będziemy starali się wdrożyć. Myślę, że to jest dobry impuls i dobry początek do tego odczarować złą narrację względem rzemiosła” – mówi Olga Ewa Semeniuk – Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. „My jako rzemiosło, jesteśmy pigułką, ale dużą pigułką. Pigułką szkolącą, egzaminującą i właściwie działającą szeroko, jeżeli chodzi o powiaty, województwa czy Polskę, więc ta ustawa wzmocni nasze działania” – dodaje Adam Przybysz, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła.

W spotkaniu udział wzięli również lokalni, ale znani na świecie przedsiębiorcy. „Te spotkania, które dzisiaj prowadzimy pokazują, z jakimi problemami spotykamy się dnia dzisiejszego i problemy, które występują dzisiaj są zupełnie inne niż te, które były powiedzmy 5 lat temu. Dlatego czy rzemieślnicy, czy przedsiębiorcy potrafią rozważać to, jak je rozwiązać” – podkreśla Jan Szynaka, prezes zarządu Szynaka Meble.

Drugim istotnym tematem spotkania było omówienie rządowego programu Polskiego Inkubatora Rzemiosła. Projekt jest bardzo dużym wsparciem dla Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz dla wszystkich beneficjentów. Zakłada między innymi pomoc w rozwijaniu przedsiębiorczości u partnerów, zawodowe kształcenie dualne, czy wsparcie instytucjonalne i infrastrukturalne organizacji rzemieślniczych. „Są nowe technologie i sami nie jesteśmy w stanie posiąść wiedzy, musimy się dokształcać. I tutaj właśnie musimy rozmawiać, tak jak dzisiaj na spotkaniu, że te wszystkie programy, które są, to jest gros przeznaczonych pieniążków na rozwój, na promocję, na szkolnictwo, na szkolenia” – mówi Czesław Chylak, starszy cechu w Kętrzynie. „Skorzystaliśmy z tak naprawdę ze wszystkich ścieżek, które były nam zaoferowane przez Narodowy Instytut Wolności. Pomogło to nam w rozwoju, w modernizacji, w organizacji szkoleń, kursów, dla naszych cechów, dla rzemieślników zrzeszonych w cechach” – dodaje Karolina Knowska-Siwkowska, dyrektor generalny Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Pomimo wielu dobrych zmian, zdaniem członków Izby potrzebne są dalsze rozmowy i prace nad projektami. Nowe przepisy powinny dotyczyć między innymi dostosowania budynków dla osób niepełnosprawnych czy inwestycji w oświatę, aby stworzyć większą perspektywę dla młodzieży. To wszystko ma posłużyć jak największemu rozwojowi rzemiosła.