WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO

Chopin w wykonaniu najmłodszych

OLSZTYNEK
W II Warmińskim Konkursie Chopinowskim dla Dzieci i Młodzieży zwyciężyło aż dwóch pianistów.

To było prawdziwe święto pianistyki. 16 młodych pianistów wzięło udział w II Warmińskim Konkursie Chopinowskim dla Dzieci i Młodzieży. Wydarzenie zorganizowane przez Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia w Lidzbarku Warmińskim w ubiegłym roku odbyło się w warunkach pandemii, bez udziału publiczności. Tym razem już nic nie stało na przeszkodzie, by finalistów posłuchać na żywo w sali koncertowej lidzbarskiej placówki. „Przyjechało dwóch uczestników, którzy otrzymali najwyższe nagrody na bardzo prestiżowym, ogólnopolskim konkursie pianistycznym w Koninie. Konkursie o długiej tradycji, sięgającej lat 80. Młodzi adepci sztuki zaprezentowali bardzo wysoki poziom pianistyczny i bardzo dużą wrażliwość na dźwiękowe aspekty wykonawcze” – mówi Paweł Zawadzki, członek jury konkursu. „Niesamowicie się cieszymy, że wracają do nas ci uczniowie i mogą się dalej rozwijać. Cóż więcej trzeba, jestem po prostu szczęśliwy” – dodaje Jacek Kulig, dyrektor PSM I st. w Lidzbarku Warmińskim.

Szymon Gośliński rozpoczął naukę w wieku 5 lat. Teraz ma 7 lat i uczy się w Zespole Szkół Muzycznych w Słupcy, w klasie fortepianu pod opieką Danuty Gościńskiej. To właśnie on zdobył serca jurorów swoim wykonaniem utworów Fryderyka Chopina. „Mnie urzekła przede wszystkim w tym młodym artyście ta niesamowita naturalność. Naturalność, dziecięca naturalność, niespotykane. No i samo to, że w tak młodym wieku można tak dużo zrobić, dla mnie to jest po prostu niepojęte, a przy okazji no jakże mocno przypomina naszego wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina” – podkreśla Jacek Kulig. „Szymon od zawsze lubił słuchać muzyki. Muzyka Chopina jest mu szczególnie bliska, jest z nią blisko, osłuchany, lubi jej słuchać. Bardzo chciał grać tę muzykę, właśnie te utwory. Początkowo było to trudne, jednak jego zaciętość, jego wytrwałość i ciężka praca doprowadziły tutaj, do tego miejsca” – mówi mama Szymona, pani Izabela Goślińska.

Jury Konkursu w tym roku postanowiło przyznać wyjątkowo dwa pierwsze miejsca. Zdobyli je Szymon Gośliński oraz Piotr Tymura. Dla tak młodych pianistów Konkurs Chopinowski to wielkie wydarzenie i szansa na otwarcie im dróg do wielkich sal koncertowych. „Na pewno radość i determinacja do dalszego rozwoju. Czuję dumę, że jestem Polakiem i że gram utwory polskiego kompozytora” – mówi Piotr Tymura, na co dzień uczeń PSM I i II st. w Zamościu.

Laureatami drugiej i trzeciej nagrody zostali Bartosz Wątroba i Filip Kauch. „Na pewno trzeba dobrze czuć muzykę, bo bez tego nie ma po prostu dobrego grania Chopina. Trzeba ją dobrze poczuć i zrozumieć, w jakich to było latach, gdzie Chopin wtedy był i co przeżywał” – mówi Bartosz Wątroba, uczeń Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej w Krakowie. „Bardzo trudno jest uchwycić charakter Chopina. Nie chodzi tylko o trudność techniczną, ale jest bardzo trudno zagrać go nie tylko poprawnie, ale także wydobyć wszystkie szczegóły, takie smaczki” – dodaje Filip Kauch, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Kościanie.

Młodzi pianiści zagrali na wyjątkowym instrumencie. Fortepian renomowanej włoskiej firmy Fazioli został wykonany na potrzeby XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku. „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy go właśnie w ten sposób wykorzystywać, że największe talenty te młodzieńcze, mogą właśnie na tym instrumencie grać. Na tym samym, na którym największe sławy muzyki światowej pianistycznej grały” – podkreśla Jacek Kulig. W konkursie przyznano też nagrody specjalne dla najmłodszego uczestnika, którym był Szymon Gośliński, oraz dla najlepszego uczestnika z Lidzbarka Warmińskiego – to wyróżnienie powędrowało do Lidii Szymańskiej.

Partnerami konkursu po raz kolejny były Lasy Państwowe, Miasto Lidzbark Warmiński oraz Powiat Lidzbarski. „Chopin to jest muzyczna opowieść o polskiej przyrodzie, to jest muzyczna opowieść o lesie, również o tym. Tam widać wielką inspirację polską przyrodą. Nie mogliśmy ominąć okazji, żeby chociaż w jakimś zakresie uczestniczyć we wsparciu, w organizacji tego konkursu” – przekonuje Wiesław Oziewicz, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Bartoszyce. „Szacuje się, że to jeden chyba z najlepiej rokujących koncertów Chopinowskich o randze młodzieżowej i dziecięcej. Wirtuozja i umiejętności są tak wysoko oceniane przez jury i myślę, że przez nas słuchających. Niesamowita rzecz” – podkreśla Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Kolejny Warmiński Konkurs Chopinowski dla Dzieci i Młodzieży już za rok.