WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO

Orneta w sieci miast Cittaslow

ORNETA
Orneta należy do Sieci Miast Cittaslow od 2017 roku. Dzięki Ponadlokalnemu Programowi Rewitalizacji udało się zrealizować dwie istotne inwestycje.

Orneta to nieduże miasteczko, liczące niespełna 10 tysięcy mieszkańców. Położone jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego nad rzeką Drwęcą i Jeziorem Mieczowym. Miasto powstało w XIV wieku – znajdziemy tu liczne gotyckie zabytki.

Dobre położenie, odpowiednie zarządzanie oraz rozwój sprawiły, że Orneta idealnie wpisuje się w ideę miast Cittaslow. Koncepcja ta narodziła się we Włoszech w 1999 roku, a jej głównym założeniem jest docenienie potencjału niewielkich miast, będących idealnym odwzorowaniem zrównoważonego rozwoju. W miasteczkach Cittaslow stawia się przede wszystkim na spokojne i dobre życie, czego przykładem jest właśnie Orneta. „Rozpędzamy się oczywiście i mam nadzieję, że idea, która przyświeca Cittaslow, nam temu nie przeszkodzi, bo idea Cittaslow to spokojne życie w mieście. My oczywiście staramy się wszystkie te inwestycje przygotować szybko, ale po to, żeby ludzie mogli spokojnie odpoczywać i móc cieszyć się tym, co przygotowujemy” – podkreśla Ireneusz Popiel, burmistrz Ornety.

Orneta do sieci miast Cittaslow należy od 2017 roku. Bardzo ważny dla członków sieci jest Ponadlokalny Program Rewitalizacji Miast Cittaslow. Dzięki niemu miasto zrealizuje dwie niezwykle ważne inwestycje. Pierwszą z nich jest boisko i infrastruktura dla dzieci i młodzieży przy Szkole Podstawowej nr 1 im. majora Henryka Sucharskiego. Projekt powstał po to, by zwiększyć aktywność sportową i artystyczną osób wykluczonych społecznie. Składa się na niego między innymi ogrodzone boisko wielofunkcyjne z wyposażeniem, skatepark, tor rolkowy, plac zabaw czy siłownie zewnętrzne. Łącznie inwestycja kosztowała niespełna 1 350 000 złotych.

Drugą istotną inwestycją jest zagospodarowanie pustych przestrzeni przy Miejskim Domu Kultury im. Franciszka Chruściela. Nowy plac ma służyć zarówno młodzieży, jak i osobom starszym. Głównym celem jest aktywizacja społeczeństwa, zachęcenie do wspólnego działania z rodziną, rekreacja oraz integracja. Prace zakładają utwardzenie terenu, nowe zagospodarowanie zieleni, utworzenie mobilnej sceny wraz z wyposażeniem, czy wiaty plenerowej. Koszt projektu wyniósł około 1 550 000 złotych. Mieszkańcy Ornety będą mogli cieszyć się nowo powstałym miejscem już w sierpniu 2022 roku.

Przynależność do sieci miast Cittaslow związana jest także z realizacją tzw. projektów miękkich. Jednym z nich jest program „Działajmy razem”, który skierowany jest do rodzin z Ornety mieszkających na obszarze objętym rewitalizacją. „Budują się relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi. Dzięki temu też te rodziny nabywają nowe umiejętności, nowe kompetencje, które mogą potem wykorzystać zarówno do pracy ze swoimi dziećmi, jak i również mogą stać się źródłem ich dochodów” – mówi Agnieszka Lewandowska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej w Ornecie.

Stowarzyszenie miast Cittaslow to szansa na lepsze i spokojniejsze życie. Orneta jako jeden z beneficjentów Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji w pełni korzysta z korzyści uczestnictwa w Sieci. Kolejne inwestycje sprawią, że będzie coraz lepszym miejscem do życia.