WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO

Jezioro Żarnowieckie: rybactwo i wędkarstwo

KOPERNIK.TV
Jezioro Żarnowieckie to akwen, który daje duże możliwości turystom oraz lokalnej społeczności.

Jezioro Żarnowieckie położone na terenie gminy Gniewino w województwie pomorskim to rynnowy zbiornik polodowcowy o powierzchni 1432 ha, którego długość wynosi 7,5 km, a głębokość maksymalna – około 16 metrów. Działa tu największa w kraju szczytowo-pompowa elektrownia wodna. Znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych – kitesurfingu i windsurfingu – oraz zasobne w ryby wody Jeziora Żarnowieckiego przyciągają do położonych w jego pobliżu miejscowości coraz większą liczbę amatorów wypoczynku.

Od dziesięciu lat w ramach zawartej z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gdańsku umowy, rybackim użytkownikiem akwenu jest Gniewińskie Przedsiębiorstwo Komunalne, które prowadzi tu gospodarkę rybacką i wędkarską. „Nasze działania zmierzają generalnie do tego, żeby prowadzić tak gospodarkę rybacką, żeby połączyć i zadowolić wszystkich użytkowników – potencjalnych gości wypoczywających na naszym terenie, ale też mieszkańców mieszkających tutaj od lat, również tych, którzy wielopokoleniowo pracowali przy jeziorze, na jeziorze. Nasza działalność zmierza ku temu, żeby to była taka równowaga dla wszystkich” - mówi Czesław Dolny, prezes Gniewińskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Kostkowie.

Na Jeziorze Żarnowieckim rybacy łowili od wieków. Dziś tradycyjnymi połowami w ograniczonym zakresie zajmuje się zaledwie dwóch rybaków. „Jestem już w trzecim pokoleniu – dziadek był rybakiem, ojciec rybakiem był no i teraz ja jestem rybakiem też. Nie łowimy przemysłowo, tak łowimy, żeby można było naszych turystów, żeby możliwość mieli kupienia ryby, bo ta ryba jest bardzo smaczna z tego jeziora” - podkreśla Bronisław Kur, rybak z miejscowości Nadole. Zgodnie z założeniami umowy na rybackie użytkowanie Jeziora Żarnowieckiego, ważną częścią gospodarki prowadzonej przez Gniewińskie Przedsiębiorstwo Komunalne jest zarybianie akwenu. Narybek pochodzi ze sprawdzonych i certyfikowanych hodowli. „Jezioro Żarnowieckie zarybiane jest stosunkowo intensywnie pięcioma gatunkami ryb cennych – szczupakiem, sandaczem, węgorzem, linem i sieją. Zarybienie szczupakiem prowadzimy wylęgiem żerującym w liczbie 1 mln sztuk, siei – 73 tys. sztuk narybku letniego, sandacza 60 tys. sztuk narybku letniego, węgorza 100 tys. sztuk narybku podchowanego, natomiast lina tonę, czyli tysiąc kilogramów kroczka” - informuje dr inż. Stanisław Robak z Gniewińskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Kostkowie. Zarybienia mają na celu poprawę bioróżnorodności jeziora, mają również wspomóc tarło naturalne gatunków cennych. Wędkarze już w niedalekiej przyszłości będą mogli pozyskać dzięki nim wspaniałe trofea. Jeziora typu rynnowego – a takim jest właśnie Jezioro Żarnowieckie – wymagają od wędkarzy wyjątkowej wiedzy i umiejętności. „Po prostu wędkarstwo to wymaga czasu i cierpliwości. Jest to jezioro rynnowe, a więc nie ma typowych dla wód śródlądowych jezior zatoczek, starorzeczy, w których ryby gromadzą się w nadmiarze. Tutaj po prostu ryba jest rozproszona i trzeba jej poszukać” - tłumaczy dr Robak.

Dobrze przygotowani wędkarze mogą liczyć na rekordowo duże okazy szczupaków, leszczy, płoci, okoni, linów, a populacja węgorza szacowana na mniej więcej milion sztuk już niebawem może dać miłośnikom wędkarstwa dużą satysfakcję. Aby dbać o populację ryb Jeziora Żarnowieckiego, powołana została Społeczna Straż Rybacka – jej członkowie pilnują porządku na całym akwenie, zapobiegają kłusownictwu, kontrolują wędkarzy.

Jezioro Żarnowieckie ma ogromny potencjał. To nie tylko rybactwo i wędkarstwo, ale również obiekty hotelowe na wysokim poziomie wraz ze sportową infrastrukturą, wieża widokowa oraz liczne pensjonaty. Wszystko to stanowi bazę do rozwoju całego obszaru gminy Gniewino. „Jest to działalność zorganizowana, to są miejsca gastronomiczne, ale też to są miejsca wypoczynkowe, to są turyści, którzy czasami nie zajmują się wędkarstwem, nie chcą kupić wędki i łowić, ale chcą zjeść rybę, świeżą rybę z Jeziora Żarnowieckiego, więc mają możliwość odwiedzenia lokalnych restauracji” - mówi prezes Czesław Dolny.

Prowadzenie zrównoważonej gospodarki na tak dużym naturalnym akwenie ma w sobie ogromny potencjał – miejscowości położone nad Jeziorem Żarnowieckim w sezonie letnim cieszą się coraz większą popularnością. Możliwość uprawiania sportów wodnych, wędkowanie, wypoczynek nad pięknym naturalnym jeziorem, degustacja świeżo złowionych ryb – to wszystko przynosi korzyści lokalnej społeczności.