WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO

Czas na ser

LIDZBARK WARMIŃSKI
Kozie, owcze, z ziołami, wędzone, twarogowe, długo dojrzewające – producenci serów farmerskich i tradycyjnych przyjechali do Lidzbarka Warmińskiego.

IX edycja Festiwalu Serów Farmerskich i Tradycyjnych przyciągnęła na dziedziniec Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim miłośników wyjątkowych smaków i serowarów z całego kraju. Co decyduje o tym, że sery produkowane według tradycyjnych receptur są tak wyjątkowe? „To przede wszystkim są sery robione z własnego mleka, ze stad, które hodowcy chowają i produkują te sery z mleka często surowego, niepasteryzowanego, jeżeli spełniają warunki sanitarne. To jest wszystko ręczna robota, produkowane z minimalnym dodatkiem składników, tak że jest to faktycznie powrót do natury. Coś innego niż to, co na co dzień spotykamy w sklepie” - wyjaśnia Mirosław Sienkiewicz, technolog mleczarstwa.

Sztuka wytwarzania tradycyjnych serów to proces bardzo skomplikowany. Ich producenci uczą się długo, by uzyskać ich wyjątkowy smak. „Od pięciu lat zajmujemy się tym profesjonalnie, przeszliśmy cykl szkoleń w Holandii, w Austrii, w Niemczech, również we Francji. Należymy do Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych. Szkolimy się ciągle, podnosząc kwalifikacje” - mówi Monika Lasoń z firmy „GROSER” Grodziskie Sery Kozie.

W trakcie festiwalu producenci serów mogli skorzystać ze szkoleń prowadzonych przez specjalistów. Bo stworzenie idealnego sera nie jest proste. „To nie tylko jest festiwal, to także jest nauka dla tych, którzy produkują, ponieważ dzień wcześniej są warsztaty dla producentów serów farmerskich i tradycyjnych i oni się uczą od siebie nawzajem, uczą się, jak tworzyć jeszcze lepsze sery tradycyjne i farmerskie” - podkreśla Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Jak co roku producenci stanęli w szranki w konkursie na najlepszy ser festiwalowy. Najwyższą w historii festiwalu ocenę jury – 90 punktów na 100 możliwych – uzyskał ser Kozik truflowy z firmy „GROSER” Grodziskie Sery Kozie.

Po sery nagrodzone w konkursie – ale nie tylko po nie – ustawiały się kolejki chętnych. Smakowali, próbowali, kupowali. Bo Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych w Lidzbarku Warmińskim to Mekka wielbicieli najlepszych smaków w Polsce.