Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO

Koń jaki jest każdy widzi

KOPERNIK.TV
Praca w polu, udział w walkach - koń na przestrzeni wieków pełnił wiele ważnych funkcji. Okazją do ich zgłębienia była kolejna edycja wydarzenia "Koń jaki jest każdy widzi" organizowanego przez Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku.

 "Koń, jaki jest, każdy widzi" - dobrze znany cytat Benedykta Chmielowskiego stał się motywem przewodnim jednej z cyklicznych imprez w olsztyneckim skansenie.  „Już od przeszło ośmiu lat co roku organizujemy imprezę pod nazwą "Koń jaki jest każdy widzi". Jest to gratka dla wszystkich miłośników koni, opowiadamy o roli koni od zarania dziejów.” – informuje Michalina Gołębiewska z Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku.

A koń przez lata pełnił mnóstwo zadań. „Od naprawdę zarania dziejów koń służył jako środek transportu, ale nie tylko, bo także pomagał ludziom w pracach w polu. Orka, bronowanie, siew, tutaj wszędzie pomagał nam koń.” – mówi Michalina Gołębiewska. Wiele z tych ról zaprezentowano podczas kolejnej edycji imprezy w olsztyneckim Parku Etnograficznym. Goście skansenu mogli zobaczyć m.in. pokaz radlenia ziemniaków radełkiem konnym oraz przyjrzeć się, na czym polega końskie SPA. Doświadczony kowal opowiedział też o tym, jak istotna jest pielęgnacja końskich kopyt. Jak wyjaśnia Eryk Komosa, kowal „Kopytka trzeba co 6 a 8 tygodni obcinać, prawda, i nie ma, że boli.

Każdy centymetr przerośnięcia to jest dodatkowe sto kilo na ścięgno zginacza głębokiego. Ścięgna mogą też się nam zerwać, prawda, wtedy koń nie chodzi, przestaje chodzić. Jeżeli konik nie chodzi, to konia nie ma.”

Koń, oprócz pomocy w polu wykorzystywany był również w bitwach. To zadanie zaprezentowane zostało podczas pokazu specjalnego. „Podczas każdej edycji przygotowujemy coś specjalnego i w tym roku zaprosiliśmy do współpracy pana Marka Danowskiego, wieloletniego instruktora jeździectwa, również behawiorysty koni, który będzie prezentował dzisiaj łucznictwo właśnie z konia, pokaz jazdy z szablą i rohatyną.” – mowi Ewa Wrochna, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku.

"Koń jaki jest każdy widzi" to wydarzenie, które zainaugurowało tegoroczne imprezy wakacyjne w Skansenie w Olsztynku. „21 lipca również impreza, która już cieszy się dużym powodzeniem, która na stałe wpisała się do kalendarza imprez, impreza poświęcona architekturze regionalnej, czyli Tajemnice Ciesiołki. Później, 28 lipca kolejna edycja, jubileuszowa festiwalu Wschód Piękna.” – informuje Ewa Wrochna. W sierpniu czeka nas również jedno ze sztandarowych wydarzeń organizowanych przez olsztynecki Park Etnograficzny - Święto Ziół.